Цукровий діабет – важке ендокринологічне захворювання, що розвивається внаслідок відносної чи абсолютної недостатності гормону інсуліну, внаслідок чого виникає гіперглікемія – стійке підвищення рівня глюкози в крові.
Захворювання характеризується хронічним перебігом і порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, білкового, жирового, мінерального і водно-сольового. Характерними симптомами є невгамовна спрага, порушення харчової поведінки, що проявляється підвищеним апетитом, та надмірним сечовиділенням, однак ці симптоми можуть бути слабко вираженими, якщо рівень глюкози в крові підвищений незначно.
За епідеміологічними даними 26 % людей хворіють цукровим діабетом, серед дітей та підлітків близько 12 % населення України.
Цукровий діабет поділяється на вроджений і набутий. Вроджений – це перший тип, коли недостатність інсуліну в організмі є абсолютна і його ще називають інсулінозалежним. Набутий – другий тип розвивається основному внаслідок неправильного харчування, надмірної маси тіла, малорухомому способу життя. Стійке підвищення концентрації глюкози в крові негативно впливає на стан багатьох органів, тканин і власне призводить до важких ускладнень, таких як діабетичної нефропатії – хронічної ниркової недостатності, діабетичної ретинопатії – погіршення зору, а в важких випадках взагалі його втрату. Високі дози глюкози в крові є токсичними для судин, вони стають ламкими і слабкими, для нервів – втрачається чутливість як поверхнева так і глибока. Поширене ускладнення – діабетична стопа, на стопі утворюються трофічні виразки, в які потрапляє інфекція, розвивається некроз з подальшим розвитком гангрени. Шкіра в діабетиків надзвичайно тонка і суха бо порушується синтез колагену. З особливим трепетом і уважністю повинен подолог ставитись до такого клієнта. При звернені детально потрібно зібрати дані про захворювання такого пацієнта, завести карту і перевірити чутливість за допомогою камертона. Адже навіть маленька тріщинка чи прокол, під час процедури чи перегрівання шкіри під час обробки шкіри на високих обертах ковпачком, можуть завдати непоправимого лиха людині.
По – перше мало того, що загоювання рани у діабетиків буде тривати в 10 разів довше ніж у здорової людини, бо порушені регенераційні процеси. По – друге, навіть коли почнеться гнійний процес через відсутність чутливості, діабетик цього не відчує, хіба згодом побачить, коли вже ділянка змінить колір. І зазвичай тоді буває вже пізно, бо такий процес загрожує ампутацією. І це ще на щастя, якщо обійдеться тільки одною ампутацією. Тому коли працюєте з таким клієнтом, пам’ятайте, він особливий. З таким клієнтом ви повинні бути надзвичайно пильні, обережні і головне не перестарайтесь. Бо маленька ранка, може стати для людини з цукровим діабетом початком і кінцем одночасно.
Але часто буває, що до вас в кабінет звертається пацієнт в якого вже є рани на стопах, які надзвичайно довго не можуть загоїтися, а якщо і на короткий час загоїлися то з часом відкриваються нові. Причиною таких ран в даному випадку буде неправильне навантаження на стопу внаслідок деформації самої стопи, колін, викривлення тазу, порушення постави. Для точної діагностики причини такої рани застосовуємо – педобарографію, яка визначає навантаження на кожну ділянку стопи. Першочергово в таких місцях виникає мозоль, який додатковим тиском на тканини зменшує кровообіг тканин і призводить до ще більшої ішемії тканин і порушення трофіки. Загоювання таких виразок – надзвичайно тривалий процес і немає 100% гарантії, що після загоєння вона не утвориться знову.
Завдяки даним діагностики ми можемо спроектувати пацієнту індивідуальну ортопедичну устілку, яка буде коригувати основні деформації стопи і колін, розподіляти рівномірно навантаження по всій стопі, розвантажувати місця надмірного тиску.
Устілка робиться з матеріалів різної твердості, знизу найтвердіший для забезпечення стабілізації стопи під час ходьби, що буде підтримувати правильну біомеханіку і попередження травмування суглобів. Наступний шар – середньої твердості, для м’ягкої корекції висоти склепіння і деформації самої стопи. І з середини устілка вистелена надзвичайно м‘ягким матеріалом для забезпечення розвантаження всієї стопи і найголовніше тих ділянок які вже є травмовані. В місцях рани робляться невеликі заглиблення для зменшення подразнення рани і її швидшого загоєння. Також не забуваємо про обов’язкове спостереження такого пацієнта ендокринологом. Бо власне велику роль в загоєні таких ран буде мати рівень глюкози в крові і цей рівень повинен бути контрольованим.
Рекомендована педобарографічна діагностика всім людям з цукровим діабетом, а не тільки тим, що мають діабетичну стопу. При ранній діагностиці, ми можемо завчасно виявити надмірний тиск на певні ділянки стопи, скоригувати виявлені навантаження і тим самим попередити утворення трофічної виразки.
Застосовується діагностика на програмі Biomech Studio також для виготовлення устілок при ампутаціях.
Педобарографія – є ефективним і актуальним помічником особливо в даний час, коли щороку кількість хворих на цукровий діабет зростає і відповно ускладень яких несе це захворювання. Допоможе правильно і вчасно встановити причину, і допомогти людині врятувати ногу, а інколи і життя!